flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag
Facebook Facebook
Tüm resmi tatiller ve kutlamalar dünyanın

İran (İslam Cumhuriyeti) - dünyadaki resmi tatiller (1970-2070)

1970 yılından 2070 yılına kadar olan dünyadaki resmi tatillerin (ve bankaların kapalı olduğu günler) tam takvimi for İran (İslam Cumhuriyeti)



Tatil günleri sayısı ile, İran dünya rekoru kırıyor (hafta sonları dahil, yılın 132 günü tatildir). İş seyahatine gitmeden önce, iyi bilgi edinin.
Para birimi : Rial (IRR) ... Burdan çeviriniz !



Adı Tarihi Tür Daha
okul tatili**Salı 10 Ocak, 2017Yukarıdaki resmi tatillere ilave okul tatilleri (bölgeye göre değişebilir) 
view more
Hz. Muhammed’in Doğum Günü ve İmam Sadeq*Çarşamba 6 Aralık, 2017Laik tatil 
view more
Yelda*Çarşamba 20 Aralık, 2017Özel Etkinlikler 
view more

Okul tatili -
Çarşamba 10 Ocak, 2018

Okul bayramlar : Http://www.medu.ir
official calendar gazetted by the Ministry of Education
weekend: Thursday-Friday
girls and boys are not educated together
University of Tehran ranking: Times Higher Education #4501-600/QS ranking #601-650/Shanghai #301-400
We carry all confirmed dates till Dec 2018
Contact edit@edit.fr to get the full calendar for this country or one file containing confirmed calendars of 550 countries and regions.


Hz. Muhammed’in Doğum Günü ve İmam Sadeq -
Çarşamba 6 Aralık, 2017

Laik tatil : Sadegh Khalkhali (27 Temmuz 1926 - 26 Kasım 2003), İran İslam Cumhuriyeti'nin Twelve Shi'a din adamıydı ve devrim mahkemelerinin Başsavcısı görevine öz idam için zevkle getirildi denildi. İran'ın asılı hakimi olarak ün kazandı.


Yelda -
Çarşamba 20 Aralık, 2017

Kültür : İran'da yaklaşık 2000 yıldan fazla zamandır 21 Aralık'ı 22 Aralık'a bağlayan gece kutlanan ve günlerin kısalmasının son bulduğunun habercisi olan kutlamaların adıdır. Kökenlerini güneş tanrısı Mithra’nın doğumundan alan bu bayram, Romalıları dahi etkilemiştir.Romalıların Saturnalia ve Sol Invicta şenliklerinde Yelda gecesinden izler taşır. Bugün İranda bu geceyi karpuz yiyerek ve aile büyükleri çevresinde toplanıp sohbet ederek geçirmek kısmen de olsa süren bir gelenektir. Yelda sözcüğü Süryani dilinden gelmekte ve Velede kökündendir. Arap fetihlerinden önceki dönemlerde, İranlılar her ne kadar Zerdüştiliği devlet dini olarak kabul etmiş olsalar da Mithra kültü gibi batı İran kaynaklı bazı pagan kült unsurları halk arasında yaygınlık kazanmıştı. Romalıların İranlılardan devr aldıkları bu kutlamayı hıristiyanlık döneminde de sürdürmeyi amaçlamış oldukları düşünülür. İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel gününün de her nasılsa üç gün farkla bu tarihe çok yakın bir tarihe rastlaması bu savı güçlendirmektedir. [Wikipedia]