2070 yılına kadar eksiksiz dünya tatil günlerinin rehberi

Banka tatilleri tarafından yönetilen bir dünya!

www.tatil-gunleri.com aşağıdaki günlerin listesini tutar:

 • yaklaşık 750 ülkede & bölgede bankaların kapalı olduğu günler.
 • yaklaşık 750 ülkede & bölgede resmi tatil günleri
 • yaklaşık 200 borsanın kapalı olduğu günler
 • yaklaşık 400 ülkede & bölgede okulların kapalı olduğu günler
 • dünya çapında seçimlerin yapıldığı günler
 • yerel festivallerin, karnavalların, spor etkinliklerinin ve kültürel etkinliklerin otel ve uçak rezervasyonlarını etkileyebileceği günler (Superbowl, otomobil şovları veya yarışları, tenis finalleri...)
 • ne zaman ve nereye kart göndermeniz gerektiği (Anneler günü, Sevgililer günü...)
 • uluslararası kutlama tarihleri (Dünya Günü, İnsan Hakları Günü, Dünya Sosyal Adalet Günü...)

Konu resmi tatiller olduğunda, küreselleşme eşit bir oyun sahası oluşturma konusunda başarısız olmuştur. (Başka birçok alanda olduğu gibi diyebilirsiniz – ama zaten konumuz da bu değil mi?)

Duruma işveren/sanayici/Devlet Bakanı veya mütevazı bir çalışan/keyfine düşkün bir kişi gözünden baktığınızda, yıllık resmi tatilin en az olduğu İsviçre'yi (yerel Kanton tatilleri hariç tutulursa) en iyi veya en kötü ülke olarak görebilirsiniz. Diğer yandan Sri Lanka, 2021 yılında 27 resmi tatille – tüm ülkeler içinde en fazla tatil yapan ülkedir.

Şanssız/şanslı Sri Lanka, Bangladeş'i (25), İran'ı (24), Çin'i (22) ve Arjantin'i (21) geride bırakmıştır 

Dini veriler, ayrıca etkinliklerle ilgili veriler

Bu site, kendi özel gerekçeleri yüzünden ekonomik aktiviteyi durduran etkinlikler hakkında sizi bilgilendirir: genel grevler, tam güneş tutulması ve diğer birçok faktör.


Kısa ve sabit ritmiyle ay, dünya gözlemcilerinin doğal zaman kaydedicisidir. Ne yazık ki, gündönümleri (Latince sol invictus, veya "yenilmez güneş")— yani, mevsimler —sadece tek bir kural koyucuya itaat eder: güneş.
İşe yarar bir takvim bulabilmek için, medeniyetler ustaca uyarlamalarla daima bu iki rakip ritmi uzlaştırmaya çalışmıştır. Bazıları aya eğilim gösterirken, diğerleri güneşi tercih etmiştir. Muhtemelen dünyevi kısıtlamalardan uzak olarak İslam, güneşin izleğini küçümser ve sadece ayın yükselmesine önem verir.
Günümüzde her durumda ay, haftanın günleri üzerindeki tekelini korur. Musevi inancıyla ilişkili olan yedi gün, insanların dünyasına hükmetmeyi sürdürmektedir.

Jean-Pierre Jumez


Veritabanının beslenmesi

Veritabanı, 1998 yılından bu yana 1993'ten beri aktif çevrimiçi bir çeviri şirketi olan EDIT (Easy Does I.T.) ekibinin büyük sabrıyla bir araya getirilmiştir.

Büyük miktarlardaki veriler incelikle işlenmiştir. Ama artık sitenin sayısız ziyaretçisi hatalara dikkat çekerek gerçek zamanlı yanıt vermemizi sağlamaktadır. Örneğin bankacılar, bazen işletmelerinin açık olduğunu söyleyerek karşı çıkmaktadır, buna inanmaktan başka çare yoktur! Öngörülemeyen tatil günleriyle ilgili başka bir bilgi kaynağı da, yeni yerel durumlarla karşılaşan tur operatörleridir. Yerel çevirmenlerimizin çoğu da yerel gözlemleri güncellemeye katkı sağlamaktadır.

Sitenin şu anda 1970 yılından 2070 yılına kadar 25.000 tarihli (dil başına - 16 dille çalışıyoruz) bir envanteri bulunmaktadır.


2011 çok özel bir yıldı

 • dört sıradışı tarih vardı: 1/1/11, 11/11/11, 11/1/11, 11/11/11
 • doğum yılınızın son iki hanesine 2011 yılındaki yaşınızı ekleyin: sonuç 111'dir
 • Ekim ayında: 5 Pazar, 5 Pazartesi, 5 Cumartesi (her 823 yılda bir)

Diller

Bu site Fransızca (www.jours-feries.com), İngilizce (www.bank-holidays.com), İspanyolca (www.dias-festivos.com), İtalyanca (www.ferie-nazionali.com), Portekizce (www.feriados.net), Endonezyaca (www.hari-libur.com), Japonca (www.saijitsu.net), Arapça (www.ayam-alotal.com), Rusça (www.prazdniki.net), Çince (www.shijie-jiari.com; http://学校假期.中国),Türkçe (www.tatil-gunleri.com), Polonya Dili (www.dni-swiateczne.com), İsveççe (www.helgdagar.com), Almanca (www.feiertage-weltweit.com), Tay Dili (www.wanyud-rachagan.com), Korece (www.konghyuil.com) dillerinde mevcuttur.

Sorular için lütfen EDIT EDIT, +331 42 68 18 14 no'lu telefondan bizi arayın

çok dilli geliştirme ve barındırma Edit - Easy Does I.T.© 1997-2020
İnternet ve Çeviri Tüm hakları saklıdır